Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

1,26 mld. Kč do výzkumu a vývoje

1,26 mld. Kč do výzkumu a vývoje

Cílem výzkumu a vývoje Skupiny ČEZ je získávání unikátního know-how v oblasti inovativních energetických technologií. Prioritou je podpora projektů, které se zaměřují na praktické využití vědeckých poznatků v energetice. Největší část prostředků putovala do výzkumu a vývoje v oblasti jaderné energetiky a dalších zdrojů včetně obnovitelných v Centru výzkumu Řež (780 milionů korun) a ÚJV Řež (248 milionů korun). Vědci v Řeži se ale zabývají také například využitím radiofarmak v lékařství.

Budeme mít novou Drábovou nebo Drába?

Výběrové řízení na místo  předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost proběhne do konce roku 2015. Sdělila to v televizním diskusním pořadu stávající předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

 

Úspory pitné vody

Úspory pitné vody

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín spotřebovaly vloni celkem 184,9 tisíce kubíků pitné vody. Významné úspory pitné vody dosáhly i ostatní klasické zdroje ČEZ, které za 14 let srazily spotřebu o 42 procent na 918 tisíc kubíků. Optimalizace spotřeby vody má velký význam pro životní prostředí i pro ekonomiku provozu elektráren.

Česko i Jaderná elektrárna Dukovany svítí modře

Česko i Jaderná elektrárna Dukovany svítí modře

Jaderná elektrárna Dukovany se připojila k celosvětové kampani, která má zvýšit povědomí veřejnosti o problematice autismu. 2.  – 3. dubna je hlavní vstup elektrárny nasvícen modrou barvou.

ENERGOCHEMIE

Pozvánka na odborný česko-slovenský seminář - 22. - 23. 4.2015 v Třebíči.

ČEZ šetří výdaje za plyn: přichází s produktem ČEZ S ODMĚNOU

Stávající i noví zákazníci Skupiny ČEZ mohou v příštích třech letech významně ušetřit na dodávce zemního plynu. Společnost představila nový produkt ČEZ S ODMĚNOU na období tří let, jenž v prvním roce zaručuje cenu o 7 % nižší oproti základnímu produktu hlavního dodavatele na daném distribučním území, druhý rok pak cena klesá o 8 % a třetí rok dokonce o 10 %. Zákazníci zároveň dostanou okamžitý bonus za uzavření smlouvy až 2 000 korun v závislosti na výši spotřeby.

Česko bude mít třetí elitní hasičský útvar, obsadí kasárna v Jihlavě

Pouze dva speciální záchranné útvary mají hasiči v České republice. Jeden sídlí v Hlučíně na severní Moravě, druhý ve Zbirohu nedaleko Plzně. Od příštího roku k nim přibude třetí. Sídlit bude v Jihlavě, v bývalém vojenském areálu na Brněnském kopci. Operovat začne už od počátku příštího roku. V areálu nebude chybět ani vybavení pro hromadnou dekontaminaci osob, která je potřeba například při jaderné události nebo havárii v chemickém průmyslu.

Prezident Václav Klaus navštívil příbramskou společnost ZAT

17.3.  navštívil příbramskou společnost ZAT a.s prof. Václav Klaus. Zajímal se především o nové technologie firmy splňující jedny z nejnáročnějších norem bezpečnosti v řízení jaderného reaktoru, které se používají při dostavbách i rekonstrukcích nových jaderných bloků v ČR a v zahraničí.

Fotovoltaika ve spojení s vodíkovou baterií naplňuje vize malé energetiky

Fotovoltaika ve spojení s vodíkovou baterií naplňuje vize malé energetiky

Vývoj nezadržitelně směřuje k posilování energetické samostatnosti spotřebitelů. V budoucnu přináší řešení právě propojení fotovoltaiky
a vodíkové baterie, která by dokázala zásobovat domácnost až tři týdny i za nevlídného počasí. Nyní ho vyvíjejí a testují odborníci společnosti ÚJV Řež ze Skupiny ČEZ.

 

Nejstarší jaderné reaktory ve světě

Nejstarší jaderné reaktory ve světě

Jaderná elektrárna Dukovany si letos připomíná 30 let provou. Zároveň usiluje o prodloužení provozní licence o dalších 10 let. Čtyřicetiletý provoz jaderných rekatorů není v zahraničí nic neobvyklého. Ve Spolených státech tamní regulační úřad řadě elektráren umožnil dokonce šedesátiletou životnost, samozřejmě za předpokladu splnění mnoha podmínek a průběžných investic do modernzace a zvyšování bezpečnosti.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany